Bajina Bašta - Na obromcima planine Tare
Na obromcima planine Tare, desnoj obali reke Drine, između Valjeva, Ljubovije, Šapca i Užica, sve to u Zlatiborskom okrugu u zapadnoj Srbiji, nailazimo na Bajinu Baštu. Bajina Bašta je prelepa omanja opština, privlačna ljubiteljima domaćeg turizma, a i onima koji će to potencijalno postati, nakon što obiđu ovaj kraj.
U ovom tekstu će biti pobrojana većina razloga zbog kojih biste možda baš Vi mogli biti ti koji će biti oduševljeni ovim delom zlatiborskim okruga na obromcima Tare, koliko god to paradoksalno zvučalo. Zato, dajte Bajinoj Bašti šansu da Vam se predstavi kroz ovaj tekst, a sebi priliku da uz pomoć njega lakše odlučite gde za izlet, vikend, ili možda odmor.
Do Bajine Bašte i smeštaja možete stići asfaltiranim i putevima od regionalnog značaja. Iz pravca Beograda i Vojvodine, kroz Valjevo, preko prevoja Debelo brdo (1090 metara nadmorske visine); iz pravca Ljubovije i Šapca, dolinom reke Drine, i iz Užica, preko prevoja Kadinjača (880m nadmorske visine). Ibarska magistrala prolazi nedaleko od grada, što Bajinu Baštu čini dodatno pristupačnom. Generalno, mreža prilaznica opštini Bajina Bašta je dobro razvijena, pa tako i mreža lokalnih i seoskih pruteva.
Ukoliko ste u prolazu kroz Bajinu Baštu, ili ste na tu na izletu, ono što bi za kratko vreme bilo vredno videti je čuvena Kućica na steni. Stena na sred toka Drine (prema legendi nastala kako bi Marko Kraljević olakšao svom konju da preskoči reku), upotpunjena je kućicom koju su, u više navrata, meštani gradili i spasavali od bujice vode, glavni je simbol Bajine Bašte i jedan od najfotografisanijih turističkih motiva u celoj Srbiji.
Photo by Nikola Aleksic on Unsplash
Destilerija Klekovača, kao prva srpska destilerija osnovana davne 1905. godine baš u Bajinoj Bašti, mesto je na kome se možete upoznati sa procesom pravljenja i čuvanja čuvene klekovače, šljivovice sa dodacima bobica lekovite biljke Kleke. Pored ove možete degustirati i 18 vrsta rakija od raznog voća iz zapadne Srbije, koje se u okolini proizvode. Čuveni su ogromni hrastovi burići u kojima se rakija posle proizvodnje skladišti, kako bi dobilo na kvalitetu i bakarni, kako bi se taj kvalitet i održao. U ovoj destileriji možete kao suvenir ili poklon bližnjima i kupiti autentičnu rakiju iz ovog kraja.
Nedeleko od Bajine Bašte (na samo 6 kilometara) je i manastir Rača, srednjovekovna zadužbina kralja Dragutina, na obroncima Tare i obalama istoimene rečice. Reka Rača izvire pet kilometara šumskim ili drumskim putem dalje, stvarajući vodopad Lađevac, još jedna atrakcija ovog kraja. Pored ove, čuvena je reka Vrelo, koja je zbog svoje dužine od tačno 365 metara poznata i kao Godina, a po ovoj karakteristici jedna od najkraćih reka u čitavpj Evropi.
Ukoliko ste više za duži boravak, imaćete vremena da posetite i okolne destinacije, među kojima je nezaobilazna Tara, planina netaknute prirode sa najlepšim vidikovcima u Srbiji. Neki od njih su Banjska stena, do koga se stiže preko visoravni Mitrovac, sa koje se pruža magičan pogled. Na Mitrovcu postoji dečiji kamp, igralište, učionica u prirodi, tako da ni deci neće manjkati animacija. Ako želite vidikovac sa pogledom na Taru, onda je Crnjeskovo pravi pogodak. Preporučljivo je da se do njega dodje šumskom stazom dugom jedan kilometar, najbolje u grupi, zbog opasnosti od mrkih medveda, na koji nas upozoravaju znakovi kraj puta.
Nezaobilazan je i Perućac, turističko naselje 13 kilometara udaljeno od Bajine Bašte, koje je deli ime sa veštačkim jezerom, napravljenom zarad hidroelektane. Na jezeru Perućac postoji lepo uređna plaža sa tuševima, kabinama za presvlačenje, toboganima, skakaonicama, bazenima za decu, pa se u vreme letnje sezone, jula i avgusta, možete kupati, iznajmiti kanu, pedalinu, ploviti Drinom ili pecati.
Nedaleko od Bajine Bašte, na samo tridesetak kilometara, nalazi se i jezero Zaovina, sa uređenom plažom i nešto hladnijom vodom, koja u vrelim letnjim danima postaje sasvim prijatna za kupanje. U blizini ovog, postoje još dva jezera Spajići i Lipovica, gde se, pored kupanja, lenji dan može provesti i u prijatnom hladu planine Tare.
Prirodno i kulturno bogatstvo bajinobaštanskog okruga je čuvena Drina. Sa turističkom atrakcijom spuštanja splavovima i čamcima od brane u Perućcu do Bajine Bašte i dalje prema Ljuboviji, Drinska Regata je nadaleko poznati događaj koji okuplja veliki broj ljubitelja prirode i vode svake godine sredinom jula, i u tom periodu od Bajine Bašte načini svojevrsni turistički centar. Rafting se može organizovati u sopstvenoj režiji ili preko mnogobrojnih turističkih agencija koje nude ovu uslugu, sa obezbeđenim putem i smeštajem. U okviru Drinske Regate, svake gonine se organizuje i Most Fest, muzički festival sa nastupima mnogih muzičkih zvezda sa našeg prostora.
U samoj Bajinoj Bašti i njenoj okolini, možete odsesti u nekom od Hotela, ali i brojnih apartmana koji se izdaju po ceni od 30 do preko 100 evra po noći, a ručati u prijatnoj atmosferi mnogih restorana, kako u urbanoj zoni grada, tako i u prirodi, na obali Drine, nedaleko od gore spomenutih jezera.
Zbog svih opisanih i mnogih drugih atrakcija, Bajina Bašta bi svakako trebalo da se nađe na listi mesta koje na teritoriji Srbije treba obići. Bogatog planinskog, rečnog i jezerskog kapaciteta, ovaj deo zapadne Srbije definitivno može ispuniti očekivanja i najzahtevnijim ljubiteljima prirode, ali i onih koji bi da uživaju u hrani, piću i bogatom kulturno-istorijskom sadržaju Zlatiborskog okruga.
Ukoliko planirate boravak u Bajinoj Bašti, ili okolnim mestima, smeštaj možete pronaći na našoj stranici:
https://www.sobe-smestaj.com/smestaj-u-bajina-basta.html
Photo by Chronis Yan on Unsplash