Nasa Stara Pazova
STARA PAZOVA
Naša Stara Pazova smeštena je na sredini puta Beograd – Novi Sad, od glavnog grada na svega 30 km, a od Novog Sada 40 km. Jedna je od retkih u Srbiji koju prožimaju sva tri evrokoridora: E-70 (Beograd – Zagreb), E-75 (Beograd – Novi Sad) i koridor VII koji predstavlja reka Dunav. Reka protiče istočnom granicom opštine u dužini od 24 km. Dunavska obala je nedirnuta i autentična, uz jedan živopisan krajolik sa lesnim odsecima, rukavcima, adama, kafićima, plažama, ima sve prednosti i pogodnosti za uživanje u lepotama i čarima ove divne velike reke.
Kroz staropazovačku opštinu i neposredno pored nje prolazi nekoliko puteva od regionalnog i lokalnog značaja od kojih je najvažniji pravac M 22/1 koji povezuje Beograd i Novi Sad i svima je poznat pod nazivom “Stari novosadski put”. Kroz opštinu prolazi pruga Beograd – Novi Sad – Budimpešta i Beograd – Zagreb. Međunarodni aerodrome „Nikola Tesla“je od centra opštine udaljen 25 km.
SMEŠTAJ
Poslednjih godina sve je više stranih turista koji posećuju Pazovu. U opštini Stara Pazova postoji dovoljno smeštajnih kapaciteta: hotela, prenoćišta, pansiona, medju kojima je najnoviji Pansion HEDONSIT, koji se nalazi u blizini koridora E-75 i na 1,5 km od centra opštine.
STANOVNIŠTVO
Opština Stara Pazova je poznata po raznolikoj etničkoj strukturi, a samim tim i konfesionoj i kulturnoj. Najbrojni narod čine Srbi, posle njih slede Slovaci, Hrvati, Romi i drugi narodi. Prema poslednjem popisu, živi nešto preko 65000 stanovnika.
MANIFESTACIJE
U opštini Stara Pazova održava se veliki broj manifestacija različitog karaktera. Najčešće su manifesatcije kulturnog, sportskog, privrednog i turističkog značaja. Među najznačajnije turističke manifestacije spadaju:
-Turističko – gastronomska manifestacija „Gastro Srem“ (mesec septembar) koja će posetiocima dočarati ambijentalnu sredinu, kroz gastronomiju na jedan sofisticiran način, prikazaće se kuluturno istorijsko nasleđe Srema
-Fijakerijade- Mesec septembar je mesec fijakerijada u opštini Stara Pazova
-Mačkare- 40 dana pre katoličkog Uskrsa- predstavljaju stari pokladni običaj koji se tradicionalno održava već 200 godina u Golubincima, a zavisno od poklada organizuje se u februaru ili martu
U toku meseca jula planirane su:
-12. Međunarodna veslačka regata „Dunavske avanture 2019“ od 26 – 28. jula meseca 2019. godine u Starim Banovcima
- 20. Likovna kolonija „Vodica 2019“ od 30.07. – 03. 08. 2019.godine u Lovačkom domu u Golubincima
-Manifestacija „Dani Opštine 2019“ održaće se u Staroj Pazovi od 31.07. – 02.08. 2019. godine. U nameri da za svoje građane pruži dobre i kvalitetne događaje, trenutke za opuštanja i dobra letnja druženja, lokalna samouprava se potrudila da, predviđenim sadržajima, zadovolji ukuse najšireg mogućeg spektra, koji se ogleda u nastupima osvedočenih muzičkih zvezda sa domaće,
ZANIMLJIVOSTI
Pazova (Stara) se prvi put pominje kao naselje 1716. godine.
Fudbal se u Pazovi počeo igrati 1919.godine, a osnivači su bili omladinci i studenti. Srpska kuća fudbala otvorena je 2011.godine i nalazi se u Staroj Pazovi.
Prvi privatni muzej u Srbiji neoavangardne umetnosti “Macura” otvoren je 2008.godine i nalazi se u Novim Banovcima.
Kroz opštinu prolazi Trans-evropska biciklistička maršruta «EuroVelo 6».
Prva radio stanica u Sremu “Radio Vojka” osnovana je 1967.godine.
Pazovačka čitaonica osnovana je 12. jula 1878.godine.
Najstariji pravoslavni hram Prenosa moštiju Svetog oca Nikolaja nalazi se u Starim Banovcima a sagrađen je 1777. godine, a najstarija Rimokatolička crkva Rođenja Blažene Djevice Marije u Novim Banovcima sagrađena je pod pokroviteljstvo austrijske carice Marije Terezije 1766. godine i jedna je od najstarijih crkva ove veroispovesti u Vojvodini. Najstarija crkva na Balkanu evangeličke veroispovesti nalazi se u Staroj Pazovi, a sagrađena je 1788. godine.
ARHEOLOŠKI LOKALITETI
Na prostoru opštine Stara Pazova ove praistorijske lokacije s naseljima gradinskog tipa bile su locirane u dolini Dunava, na lokalitetima u Belegišu ( Šančine, Gradac i Jugovićev breg), Novim Banovcima (Gradina ili Purger), Surduku ( Gradina) i Starim Banovcima ( Beli breg). Belegiška kultura je kultura bronzanog doba koja je zahvatala oblasti Srema, Bačke, Banata i Šumadije. U neposrednoj okolini sela Belegiš u Sremu, posebno uz obalu Dunava, zabeležen je niz lokaliteta (Gradac, Šančine, Brodić, Čobanovića surduk)